Oxon Congress 2009 Under 11
Final Standings
Place Name Age School Score
1 Jack Bancroft 10 Magdalen College School 9
2 Daniel D'Souza Eva 9 Magdalen College School 8.5
3 Gyu-Won Kim 9 Emmanuel Christian School 7.5
4 Irene Mathias 9 Oxford High School 7
5 Palden Ball 9 Magdalen College School 6.5
6-7 David Sterrie 9 Cumnor Primary 6
Matthew Lock 9 Batt School Witney 6
8-9 Ruth Friedlander 10 Oxford High School 5.5
Daniel Savage 9 Emmanuel Christian School 5.5
10-17 Andrew Convery 10 Harwell 5
Claudia Macey-Dare 10 Headington Prep 5
Luke Nixey 10 John Hampden Sch Thame 5
Hugo Thessieu 8 Batt School Witney 5
Susana Bennett Anton 9 Cumnor Primary 5
Armand Halgreen 9 Rush Common 5
Solomon Ottino 9 St Christopher's Primary 5
Charlie Beadle 9 Holy Trinity 5
18 Julian Kessler-Wentworth 10 Ferndale 4.5
19-20 James Oliver 9 St Andrew's 4
Angel Jin 10 Headington Prep 4
21 Alice Gammond 10 Headington Prep 3.5
22-25 Soraki Hirano 9 St Andrew's 3
Luke Farrell 9 Mill Lane Chinnor 3
Jin-Won Kim 7 Emmanuel Christian School 3/5 transferred to U9
Florence Marsden 8 Beckley 3/5 transferred to U9
26 Luke Plowman 7 Kings School Primary Witney 2/5 transferred to U9
27 Daniel Lay 9 Magdalen College School 1.5
28-29 Catryn Collins 8 home 1/5 transferred to U9
Teresa Macey-Dare 6 Headington Prep 1/5 transferred to U9
Cross Table
No Name Total 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Jack Bancroft 9 12:+ 13:+ 6:+ 2:+ 3:= 4:+ 7:+ 5:= 11:+ 8:+
2 Daniel D'Souza Eva 8.5 16:+ 24:+ 4:+ 1:- 8:+ 3:+ 6:+ 10:+ 5:= 11:+
3 Gyu-Won Kim 7.5 14:+ 11:+ 8:+ 5:+ 1:= 2:- 13:+ 4:- 7:+ 10:+
4 Irene Mathias 7 19:+ 25:+ 2:- 10:+ 24:+ 1:- 8:+ 3:+ 6:+ 5:-
5 Palden Ball 6.5 22:+ 17:+ 10:= 3:- 6:- 9:+ 19:+ 1:= 2:= 4:+
6 David Sterrie 6 9:= 27:+ 1:- 18:+ 5:+ 10:+ 2:- 7:= 4:- 14:+
7 Matthew Lock 6 28:+ 10:- 18:= 17:+ 9:+ 11:+ 1:- 6:= 3:- 15:+
8 Ruth Friedlander 5.5 21:+ 26:+ 3:- 22:+ 2:- 12:+ 4:- 14:+ 10:= 1:-
9 Daniel Savage 5.5 6:= 20:- 16:+ 26:+ 7:- 5:- 18:+ 22:+ 15:- 12:+
10 Andrew Convery 5 15:+ 7:+ 5:= 4:- 13:+ 6:- 12:+ 2:- 8:= 3:-
11 Claudia Macey-Dare 5 23:+ 3:- 21:- 15:+ 26:+ 7:- 22:+ 13:+ 1:- 2:-
12 Luke Nixey 5 1:- 16:+ 20:+ 24:- 22:+ 8:- 10:- 17:+ 13:+ 9:-
13 Hugo Thessieu 5 20:+ 1:- 17:+ 21:+ 10:- 19:+ 3:- 11:- 12:- 27:+
14 Susana Bennett Anton 5 3:- 21:- 23:- 0:+ 18:+ 20:+ 15:+ 8:- 16:+ 6:-
15 Armand Halgreen 5 10:- 18:- 27:+ 11:- 28:+ 16:+ 14:- 20:+ 9:+ 7:-
16 Solomon Ottino 5 2:- 12:- 9:- 27:+ 29:+ 15:- 21:+ 19:+ 14:- 23:+
17 Charlie Beadle 5 29:+ 5:- 13:- 7:- 23:+ 22:- 27:+ 12:- 21:+ 19:+
18 Julian Kessler-Wentworth 4.5 25:- 15:+ 7:= 6:- 14:- 21:+ 9:- 27:+ 19:- 22:+
19 James Oliver 4 4:- 23:+ 24:- 29:+ 20:+ 13:- 5:- 16:- 18:+ 17:-
20 Angel Jin 4 13:- 9:+ 12:- 28:+ 19:- 14:- 23:+ 15:- 27:+ 21:-
21 Alice Gammond 3.5 8:- 14:+ 11:+ 13:- 25:- 18:- 16:- 23:= 17:- 20:+
22 Soraki Hirano 3 5:- 29:+ 28:+ 8:- 12:- 17:+ 11:- 9:- 23:- 18:-
23 Luke Farrell 3 11:- 19:- 14:+ 25:- 17:- 27:= 20:- 21:= 22:+ 16:-
24 Jin-Won Kim 3 0:+ 2:- 19:+ 12:+ 4:- transferred to U9
25 Florence Marsden 3 18:+ 4:- 26:- 23:+ 21:+ transferred to U9
26 Luke Plowman 2 27:+ 8:- 25:+ 9:- 11:- transferred to U9
27 Daniel Lay 1.5 26:- 6:- 15:- 16:- 0:+ 23:= 17:- 18:- 20:- 13:-
28 Catryn Collins 1 7:- 0:+ 22:- 20:- 15:- transferred to U9
29 Teresa Macey-Dare 1 17:- 22:- 0:+ 19:- 16:- transferred to U9